Kontrola kvality hoblinových podestýlek ProBioBED. Jak probíhá?

Hoblinové podestýlky ProBioBED jsou vyráběny ze smrkového dřeva. Vstupní materiál pro nás připravují Lesy ČR s.p. Smrk byl vybrán hned z několika důvodů. Pro jeho výbornou nasákavost, dobrou zpracovatelnost a dostupnost (i když v posledních měsících se dostupnost dřeva výrazně snížila).

Jakost smrkové kulatiny, kterou na steliva nakupujeme, má značný vliv i na kvalitu finálního výrobku. Hobliny, jejich velikost, tvar a struktura, jsou z velké části závislé na dřevu samotném. Velký význam má zejména vlhkost zpracovávané kulatiny, ale také její stáří a místo kde stromy rostly, což zásadně ovlivňuje nejen „strukturu“ dřevní hmoty, ale i obsah pryskyřic, které mají vliv na intenzitu vůně.

Výše zmíněné skutečnosti bohužel ovlivnit neumíme. Zpracováváme přírodní materiál, který jak všichni víme, není nikdy stejný. Co ale ovlivnit umíme, a také to děláme, je nastavení hoblovacích nožů, teploty a vlhkosti při procesu vysoušení a sterilizace podestýlky. Každý den měníme hoblovací nože, aby kvalita a velikost hoblin byla co nejlepší. V pravidelných časových intervalech sledujeme vlhkosti vstupního a výstupního materiálu, abychom optimálně nastavili teploty vysoušení a sterilizace a dosáhli požadované savosti podestýlek. Soustavou odsávání a odprášení zbavujeme průběžně hobliny drobných pilin a prachových částic, tak aby podestýlka byla maximálně bezprašná.

I přes pravidelnou průběžnou kontrolu zpracovávaného materiálu a následnou korekcí provozních parametrů v procesu výroby není vždy možné dosáhnout toho, aby hobliny byly stejné jako v předešlém dni výroby. Proto se mohou objevovat rozdíly mezi jednotlivými výrobními šaržemi. Věříme ale, že i přes tyto drobné rozdíly naše podestýlky stále splňují to, co deklarujeme: pružnost, savost, bezprašnost a že vyhoví požadavkům většiny chovatelů.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku13. 9. 2022, 14:11

Blog > Související

Jste spokojení s podestýlkou ProBioBED?Jste spokojení s podestýlkou ProBio...
Zpětná vazba je pro nás velice důležitým faktorem. Proto se vždy těšíme, když nám napíšete,...
Podestýlka pro křečkaPodestýlka pro křečka
Podestýlka je nepostradatelnou součástí výbavy každého chovatele křečků. Pro křečky je velmi...
Jsou podestýlky ProBioBED vhodné i pro králíky?Jsou podestýlky ProBioBED vhodné i ...
Kotec, klec nebo klasická králíkárna je celý životní prostor králíka, proto je velmi důležité...
Podestýlka pro pískomilyPodestýlka pro pískomily
Veronika je naší zákaznicí již řadu let. Je maminkou dvou malých kluků, kteří, tak jako ostatní...